Rozpoczęcie dużej modernizacji programu Czyste Powietrze to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce. Program ten, który działa od sześciu lat, ma na celu ochronę polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami oraz wsparcie w redukcji kosztów ogrzewania. W ramach nadchodzących zmian, program ma wrócić na wiosnę 2025 roku z nowym systemem finansowania oraz uproszczonymi zasadami przyznawania dotacji.
28 listopada planowane jest wprowadzenie przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze. W tym czasie zespół Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skupi się na rozpatrywaniu dotychczas złożonych wniosków oraz na wypłacie przyznanych dotacji. Program w stanie modernizacji ma być kontynuowany, a powracający nabór wniosków zaplanowany jest na połowę grudnia. W szczególności uwaga zostanie skierowana na pomoc tym, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.
Program Czyste Powietrze będzie oferował nowe źródła finansowania, w tym środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszu Modernizacyjnego. Dodatkowo wprowadzane będą zmiany w sposobie przyznawania dotacji – nowe zasady mają na celu zakończenie nadużyć oraz ochronę beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami wykonawców. Pojawią się również nowe obowiązki dla beneficjentów dotyczące wypłaty zaliczek oraz limity dotacji, co uczyni system bardziej przejrzystym i bezpiecznym dla wszystkich uczestników programu.
- Powstanie rządowy Komitet Koordynacyjny, który będzie koordynował działania administracji publicznej związane z programem.
- Wprowadzenie rekomendowanej listy wykonawców, by poprawić jakość usług.
- Większe kontrole na miejscu, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników.
Wprowadzone zmiany mają na celu nie tylko poprawę jakości powietrza w Polsce, ale również wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Zabezpieczenie funduszy w wysokości 300 milionów złotych na program dotacji do termomodernizacji domów to odpowiedź na potrzeby lokalnych społeczności.
Źródło: Urząd Miasta Świdnica
Oceń: Modernizacja programu Czyste Powietrze – zmiany i nowe możliwości
Zobacz Także