W ostatnich miesiącach wzrosła liczba przypadków oszustw, w których przestępcy podszywają się pod rekruterów. Zjawisko to ma szczególne znaczenie w kontekście trudnej sytuacji na rynku pracy, gdzie chęć szybkiego zatrudnienia może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” ogłoszono alert, który ma na celu podniesienie świadomości obywateli na temat zagrożeń związanych z fałszywymi ofertami pracy. Materiał edukacyjny, który można znaleźć na platformie YouTube, zawiera porady, jak uchronić się przed tego typu oszustwami.
Oszuści posługują się różnorodnymi technikami, aby zyskać zaufanie osób poszukujących pracy. Często kontaktują się z potencjalnymi ofiarami, udając rekruterów znanych firm i agencji HR. W wiadomościach informują o rzekomo pozytywnej weryfikacji przesłanego CV oraz oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia. Proces rekrutacji często bywa skracany do minimum, co powinno wzbudzić czujność, ponieważ uczciwi pracodawcy zazwyczaj nie wymagają przesyłania danych osobowych ani wniesienia opłat za uczestnictwo w rekrutacji.
Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” zwraca uwagę na kilka istotnych sygnałów ostrzegawczych, które mogą pomóc w rozpoznaniu oszustwa. Przede wszystkim zaleca się weryfikację źródła informacji, na które trafia kandydat. Ważne jest również, aby nie godzić się na płatności związane z rekrutacją, gdyż mogą one prowadzić do utraty nie tylko pieniędzy, ale również danych osobowych. Specjaliści podkreślają, że ofiary oszustw nie powinny się wstydzić i należy zgłaszać każdy przypadek, by pomóc innym w uniknięciu podobnych pułapek.
Źródło: Policja Świdnica
Oceń: Uwaga na oszustwa „na rekrutera” – Akcja edukacyjna Bankowców
Zobacz Także

