14 października 2024 roku prezydent podpisał ustawę mającą na celu usprawnienie procedur naboru do Policji oraz Straży Granicznej. Nowe przepisy wprowadzają zmiany, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności służby mundurowej wśród potencjalnych kandydatów. W szczególności uwzględnione zostały potrzeby kadrowe Policji oraz wymagania dla absolwentów klas mundurowych i byłych funkcjonariuszy. Ustawa ma na celu uproszczenie procesu kwalifikacyjnego oraz otwarcie drogi dla większej liczby nowych kandydatów.
W ramach nowych regulacji, kandydaci, którzy są absolwentami szkół o profilu mundurowym, będą mogli przystąpić do testu sprawności fizycznej w ostatnim roku nauki. Wynik tego testu będzie ważny przez trzy lata, co daje im większą elastyczność w staraniach o przyjęcie do służby. Ponadto, wprowadzono możliwość pominięcia niektórych etapów postępowania kwalifikacyjnego dla byłych funkcjonariuszy, w zależności od czasu, jaki upłynął od ich odejścia z Policji oraz posiadanych stopni w korpusie. Ma to na celu ukierunkowanie się na kandydatów z doświadczeniem.
Kolejnym istotnym aspektem ustawy jest wprowadzenie służby kontraktowej dla policjantów, co umożliwi większą elastyczność w kwestii zatrudnienia. Kandydaci do służby kontraktowej będą mogli być mianowani na podstawie umowy, co wprowadza nowe możliwości zarządzania kadrami w Policji. Ustawa wprowadza także regulacje dotyczące kwalifikacji i umiejętności, które będą miały kluczowe znaczenie podczas naboru. Warto zauważyć, że nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od daty ich ogłoszenia.
Źródło: Policja Świdnica
Oceń: Nowe regulacje dotyczące doboru do służby w Policji
Zobacz Także